אני אוהב עץ רהיטים וכלי עבודה. הבלוג הזה ידבר בהם ובעוד נושאים המעניינים מעצבים נגרים רסטורטורים וציידי מציאות; אני הוא שילוב של כולם יחדיו. אספר על הספרים שאני מכבד, קישורים לאתרים שהשכילו אותי, פורומים וחנויות בהם ניתן לרכוש ציוד, חומרי גלם וכלי עבודה. לכל מי שאוהב את החומר המרוכב הטבעי מכולם, חומר בר-קימא המתחדש כל בוקר מחדש וההופך למוצרים שאנו עושים בהם שימוש או מביטים עליהם בהנאה, מוזמן לבקר בבלוג הזה מעת לעת.

יום שלישי, 24 בספטמבר 2013

בניית קופסת האתרוג מאמר לחג. חלק א'

ברשומה הקודמת כתבתי לכם שאפרסם תחילה את סיפור הבניה בבלוג האמריקני שלי, אבל שיניתי את דעתי ואני שמח לתת לקוראי העברית זכות קדימה. אחרי הכל מגיע למנויים הישראלים משהו מתוק לשנה החדשה ובכלל, קופסת אתרוג זה משהו משלנו.

מבנה הקופסה
הקופסה מורכבת מארבע פיאות המחוברות זו לזו במיישק פינתי בן 45 מעלות (Miter Joint).
מיישק זה ניראה מעולה והוא גם קל להכנה. ישנן שיטות רבות לנסר חלקים בשיפוע של 45 מעלות. השיטה האהובה עלי היא בעזרת מסור שולחן.

1. מנסרים את החלקים לרוחב אחיד. מנסרים חריצים לאורך הפיאה העליונה והתחתונה. אל חריצים אילו נשחיל את תחתית הקופסה ומכסה. בתמונה המצורפת תוכלו לראות את ניסור תחתית ומכסה הקופסה. יצרתי את חלקים אילו מלביד ברוחב שישה מ"מ שעליו הדבקתי יריעת קש קלוע.
2. מטים את להב המסור ב45 מעלות ובעזרת miter gauge דוחפים את החלקים אל המסור (ניסור רוחבי).
3. מניחים את החלקים על משטח ישר כאשר פניהם החיצוניים פונים מעלה. מקרבים את המישקים זה לזה ומצמידים סרט דביק בינהם.
4. מורחים דבק על המישקים, תוחבים את התחתית והמכסה לחריצים ומקפלים את החלקים סביב המכסה והתחתית.


5. מהדקים את מחיצת התיבה האחרונה לראשונה בעזרת סרט דביק אותו מתחנו היטב. ניתן להוסיף כוח הידוק ע"י חגירת רצועת הידוק סביב החלקים.


6. אחרי שהדבק יבש מקציעים את מסגרת הקופסה העליונה והתחתונה. מניחים את פינת הקופסה בתוך עריסת ניסור ומקדמים את העריסה על פני מסור השולחן. המסור מכוון כך שינסר חריץ בעובי 3 מ"מ ובגובה (עומק) שלא יחדור את דופן פינת הקופסה.


7. מסובבים את הקופסה לפינה הבאה וחוזרים על התהליך. המתרה לחרוץ חריץ בכל פינה מבין הארבע. אז יש להזיח את הקופסה הצידה ולהמשיך לחרוץ את ארבעת החריצים השכנים.


בפעם הבאה אמשיך בתיאור בניית הקופסה. 

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה