אני אוהב עץ רהיטים וכלי עבודה. הבלוג הזה ידבר בהם ובעוד נושאים המעניינים מעצבים נגרים רסטורטורים וציידי מציאות; אני הוא שילוב של כולם יחדיו. אספר על הספרים שאני מכבד, קישורים לאתרים שהשכילו אותי, פורומים וחנויות בהם ניתן לרכוש ציוד, חומרי גלם וכלי עבודה. לכל מי שאוהב את החומר המרוכב הטבעי מכולם, חומר בר-קימא המתחדש כל בוקר מחדש וההופך למוצרים שאנו עושים בהם שימוש או מביטים עליהם בהנאה, מוזמן לבקר בבלוג הזה מעת לעת.

יום ראשון, 2 במאי 2010

שחזור, שינוי והצלה: שיפוץ ובניה מחדש של ארגז עץ ישן. פרק ה' - פירזול וסיום עבודה

הצירים: על מנת לחבר את המכסה החדש-ישן החלטתי להשתמש בצירים מיוחדים המאפשרים לפתוח את המכסה בזיות הגדולה מ90 מעלות. להזכירכם למיכסה נוספו שוליים דקורטיביות, או דפנות הבולטות ממתאר הארגז שמתחתו. ציר ספר רגיל היה מאפשר פתיחה רק עד 90 מעלות: כי נסיון לפתוח את המכסה יותר היה נמנע כשדופן המכסה היתה פוגעת בדופן הארגז (בארגזים בהם המכסה הוא במימדי מתאר הארגז אין בעיה להתקין ציר ספר רגיל). למרבה ההפתעה הציר שהתקנתי יוצר בישראל. בשנות ה90 קניתי שנים עשר צירים כאילו בחנות חומרי בניין בגבעתיים. הצירים עשויים מפליז ולהם מישור מכופף הגורם למכסה הנפתח לסגת אחורה ובכך ומאפשר פתיחה של יותר מ90 מעלות.


עוגנים או עיניים למיתר המכסה: לארח שהרכבתי את הצירים, התפנתי לבנות למכסה מיתר ועוגנים למניעת נפילתו לאחור. לקחתי שני מוטות קצרים של אלון והצמדתי אותם יחדיו בכליבה. קדחתי חור במרכז ואז שיחררתי את הכליבה. כך נוצרו להם שתי קשתות יפות.

בשלב הבא קדחתי חורים בניצב לקשת דרכם יעבוד המיתר. אז אחזתי כל מוט וניסרתי את הקשת החיצונית במסור סרט. בעזרת מחק בקצה עפרון ניתן לתמרן חלקי עץ קטנים לדחוף ולנווט אותם בביטחה בזמן הניסור.
העוגנים הותקנו כך:

חשוב כדי להגיע לתמונה אסטטית מלאה כל פרט קטן הופך חשוב. החורים בהם שקועים ראשי הברגים נקדחו במקדח פורסטנר מתאים. ראשי הברגים הם בצורת של ראש-עדשה (חצי עגול).
המנעול:
מנעול חדש שהתאים כמעט לתושבת הישנה קניתי בחברת Lee Valley. החברה מחזיקה במלאי מנעולי תיבות ושידות איכותיים תוצרת אנגליה. רוב חלקי המנעול עשויים מפליז - אחרים מפלדה.
המנעול לא מגיע עם דיסקה קדמית להגנה על פתח המפתח. כאן הפעלתי את דמיוני ומצאתי פתרון: לקחתי מטבע אמריקני בערך של 25 סנטים וקדחתי בו מספר חורים - שני חורים לברגים ושני חורים למפתח. את אחד מחורי המפתח הרחבתי בעזרת פצירה בחתך משולש וייצרתי פה בצורה טריז; בעזרת שקען יצרתי פזה או שיפוע לראש בורג בקדחים שיועדו לברגים.
תמונות סיום
התמונה הזו מראה את הארגז על רקע הניראה כאילו צולם בסטודיו לצילום - אך לא כך הדבר. צילמתי את הארגז בסדנה בשבוע שעבר ושלחתי את התמונה לאחי דן על מנת "שיטפל" בה. בעזרת תוכנת פוטו שופ הוא "תלש" את הארגז מהרקע הסדנתי והרועש שהקיף אותו, ויצר לו רקע חדש הניראה בדיוק כמו אולפן צילום.2 comments: