אני אוהב עץ רהיטים וכלי עבודה. הבלוג הזה ידבר בהם ובעוד נושאים המעניינים מעצבים נגרים רסטורטורים וציידי מציאות; אני הוא שילוב של כולם יחדיו. אספר על הספרים שאני מכבד, קישורים לאתרים שהשכילו אותי, פורומים וחנויות בהם ניתן לרכוש ציוד, חומרי גלם וכלי עבודה. לכל מי שאוהב את החומר המרוכב הטבעי מכולם, חומר בר-קימא המתחדש כל בוקר מחדש וההופך למוצרים שאנו עושים בהם שימוש או מביטים עליהם בהנאה, מוזמן לבקר בבלוג הזה מעת לעת.

יום ראשון, 30 במאי 2010

מקרה מבחן להתפתחות תחום כלי העבודה הידניים בשני העשורים האחרונים: מוביל השחזה

מקובל לאמר שכלי העבודה הידניים לנגרות שיוצרו לפני מלחמת העולם השניה היו הטובים ביותר, המשוכללים ביותר, ובעלי מבחר הדגמים המגווון ביותר. אותה גישה גורסת שמייד לאחר תום המלחמה, ובעיקבות שינויים שחלו בשוק העבודה והפנאי, כמו גם עלייתם של כלים חשמליים לקידמת הבמה, התרחש שינוי מרכזי במגמות היצור והשיווק של כלי עבודה -- דבר שזירז את ההדרדרות בטיב ובמגוון של מבחר הכילים הידניים. מכאן שהחל מתחילת שנות ה50 הופכים הכילים הידניים לפשוטים, נחותים ושמישים פחות.
התאוריה הזו נכונה בחלקה, אמנם חלה הדרדרות בתחום אבל היא נבלמה ואף שינתה מגמה. כיום מיוצרים יותר ויותר כילים ידניים איכותיים וחברות שנטו להזניח את בקרת האיכות וטיב מוצריהם מתעשתות ומחזירות עטרה ליושנה. בשנה האחרונה ראינו גם את חברת סטנלי הגדולה מפיקה סידרה חדשה של מקצועי בוטיק יקרים ומדוייקים. אם כן, החל מסוף שנות השמונים אנו עדים להתפתחויות מפתיעות: יותר ויותר יצרנים בוחרים לחזור ולפתח כלי עבודה מיוחדים ואיכותיים לנגרות; ויותר ויותר חובבים כמו גם נגרי אמן ונגרי איכות, מוכנים לשלם עליהם. הסיבות לתחיה בתחום מגוונות אבל יתכן והחשובות מבינהם הם:
  • התפתחות עומקית ורוחבית בידע על נגרות דרך כתבי עט, סרטים, ספרים, אתרים, בלוגים וצ'טים,
  • נוסטלגיה לאיכות.
  • זמן לפנאי, וכסף זמין יותר אצל חובבים שמעוניינים לפתח את התחביב שלהם ולהביא אותו לרמת ביצוע ומורכבות שקשה למצוא אצל נגרים המתפרנסים ממשלוח ידם.
לצורך ההסבר אביא את מוביל ההשחזה כדוגמה לשינויים שהשוק חובה בשנים האחרונות. דוגמה זו תציג בצורה ברורה את הרנסנס ששוק כלי העבודה האיכותיים לנגרות חווה.
המוביל בתמונה מעל הוא אחד הראשונים שיוצר (סטנלי מודל 200). מוביל זה נמכר באתר מכירות פומביות של כלי עבודה ומחירו המוצע הוא $295 דולר אוסטרלי. אתר המכירות האוסטרלי ממנו נשאלה התמונה.

מובילי השחזה באו לעולם עם התגברות העניין בנגרות אצל חובבים. נגרים מקצועיים עברו הכשרה מדוקדקת כיצד לפתח אחזקה נכונה ושליטה מירבית בכלי העבודה, כך שבעת ההשחזה וההשאה "זכרון השרירים" שלהם ייצב את הכלי בזוית משחז מדוייקת. חובבים, מקובל היה לחשוב, יזדקקו לעזרים כדי ליצב את כלי העבודה שלהם -- וכך נולדו להם מובילי ההשחזה. אם בשנות השישים היו נפוצים שני מודלים של מובילי השחזה אזי כיום יש קרוב לעשרה דגמים נפוצים. בין המובילים הראשונים היו של Record ושל חברת Millers Falls.
בתמונה: המוביל של Record אנגליה. הכלי מכיל מיסב כדורי בודד בתחתיתו, ומנסיון הוא לא מוצלח במיוחד התמונה מהאתר http://www.recordhandplanes.com/restoration.html
המוביל של Millers Falls (למעלה) ולידו המוביל מודרני שפותח ע"י Veritas בקנדה בסוף שנות השמונים.
חברת General היתה בין הראשונות שפיתחו מובלי השחזה לחובבים. המוביל שלהם (בתמונה למטה) היה מסורבל לפעלה ולא פעל היטב על אבני השחזה שאיבדו את מקבילותם. מנגנון היחוס של המוביל דרש להציב את גלגלי המוביל על שולחן העבודה כאשר הלהב נע על פני האבן. שיטה זו אינה מוצלחת, במיוחד כאשר משטח השולחן או האבן אינם מישוריים או מקבלים. 
אחד המובילים הפופולריים ביותר שיוצר ועדיין מיוצר בכמיות גדולות היה המוביל של Stanley הוא מאפשר לאחוז בו להבים קצרים כמו גם ארוכים ומכיל מדיד אינטגרלי לקיבוע זיות המשחז.

המוביל הפופולרי ביותר בשוק התחיל את חייו בחברת אקליפס האנגלית. עם פקיעת הפטנט עליו החל להיות מיוצר בטיוואן ומאז נרכש ומותג ע"י חברות רבות. הוא מאפשר כליבת להב הכלי בניצבות לדפנות ומבטיח השחזה והשאה מדוייקת של חורפה הנמצאת בזיוות של 90 מעלות לפאת הלהב (תמונות של המוביל הזה על שלל הצבעים בו הוא נמכר בתמונות למטה).

התמונה העליונה מראה איך מרכיבים מפסלת על המוביל ואיך בעזרת נייר מים על גבי משטח זכוכית ישר וחלק ניתן משאים את המשחז. התמונה לקוחה ממאמר באתר של Reader's Digest  על השימוש במפסלת How To Use a Wood Chisel ממאמר נוסף הכתוב היטב מלמד על השימוש במקצוע יד קטן וכיצד להשחיז את להבו. Step-by-Step Instructions and Pictures of How to Use a Block Plane

התמונה התחתונה היא של אותו מוביל אקליפס משובט שנמכר באנגליה בשש ליש"ט.https://www.macbuildingproducts.com/product_info.php?products_id=7491

מובלי "טכנולוגיה עילית" מהשנים האחרונות
עם התפתחות תחום ההשחזה וההשאה וחדירת אבני יהלום, אבני מים יפניות, ומצעי השחזה נוספים גברה הדרישה גם למובילים שיהיו רבי פעלים ותושייה. מעצבים וחברות רבות מוציאים לשוק מוצרים בקצב מעורר השתאות. ניראה שתחום מובילי ההשחזה אינו נח לרגע. ברשימה למטה אסקור את המובילים שניכסו לשוק בשנים הארחרונות.
המוביל של Trend (למטה) וטבלת האלומניום המדורגת המקלה עלינו את תהליך קיבוע הכלי במוביל לצורך השחזת זווית משחז מבוקשת.

סרט You Tube המסביר כיצד משחיזים בעזרת המוביל של Trend
מוביל פופולרי נוסף הוא של Veritas המיוצר בקנדה ונימכר בשתי גרסות: בסיסית ומשוכללת. המוביל של Veritas (למטה) הוא אחד הפופולריים ביותר בין הנגרים. הוא מאפשר כיוונון וצידוד של הלהב בצורה מדוייקת מאוד. הוא כולל מדיד נילווה לקיבוע זוית המשחז.
בתמונות למעלה רואים את המוביל המשוכלל של Veritas והמדיד לקביעת הזיות שמורכב עליו (צבע כסף) לאחר הבלטת הלהב לאורך הרצוי והידוק הגשר מנתקים את מדיד הזוית ומתחילים להשחיז.
סרט You tube המסביר איך להשחיז בעזרת המוביל של Veritas

המוביל של ריצ'רד קל
זהו מוביל שמיוצר באנגליה ע"י איש מתכת בסדנתו הקטנה ובקפדה מעוררת הערצה וקינאה לדיוק ואסטטיקה של הדנסה ועיצוב מוצר.
המוביל של SharpSkate
זהו מוביל יוצא דופן כיוון שהוא מתוכנן להסעת הלהב הצידה (מזכיר במשהו איך שסרטן הולך)
 
במאמר סקירה על מובילי השחזה חדשים לפני שנתיים מסבירים העורכים של Woodworking על מוביל זה ואחרים...Understand Honing Guides

HG-1 של Bridge City
יתכן והמוביל המעניין ביותר שפותח בשנים האחרונות הוא של חברת Bridge City. כמו שאר יצירות החברה גם הוא מתוכנן כקולג' מרהיב של מנגנונים מכאניים, מתכות אצילות ומחיר בעננים.


תגובה 1:

  1. יש בחור אחד בארה"ב שפיתח מוביל משלו עם מנגנון כיוונון עדין: הנה הלינק
    http://www.youtube.com/watch?v=l319OriAp1A

    השבמחק