אני אוהב עץ רהיטים וכלי עבודה. הבלוג הזה ידבר בהם ובעוד נושאים המעניינים מעצבים נגרים רסטורטורים וציידי מציאות; אני הוא שילוב של כולם יחדיו. אספר על הספרים שאני מכבד, קישורים לאתרים שהשכילו אותי, פורומים וחנויות בהם ניתן לרכוש ציוד, חומרי גלם וכלי עבודה. לכל מי שאוהב את החומר המרוכב הטבעי מכולם, חומר בר-קימא המתחדש כל בוקר מחדש וההופך למוצרים שאנו עושים בהם שימוש או מביטים עליהם בהנאה, מוזמן לבקר בבלוג הזה מעת לעת.

יום שבת, 11 ביוני 2011

רעילות בעצים - שאלה של חבר מפורום תפוז

את הבוקר פתחתי בתשובה לשאלה שהפנה חבר בפורום תפוז.
עניינה אותו שאלת רעילות עץ האלון. הנה מה ששאל ומיד לאחר מיכן תשובתי.

שלום לכולם. אני מעוניין לבנות בוצ'ר בלוק מחתיכת עץ אלון שנשארה לי (2"X50X15) ויש לי שתי שאלות:
1. חבר שלמד נגרות בהולנד, אמר לי ששם אסור לעשות מוצרים לתינוקות מעץ אלון, כיוון שהם מכניסים אותם לפה והאלון מכיל איזו חומצה רעילה כלשהי.(אפשר להשתמש בהן ליין). האם למישהו יש מושג על מה הוא מדבר?
2. איזה דבק מומלץ, ומתאים לשימוש במזון וכמובן איפה אפשר להשיג אותו.

רק להסבר, אני מתכוון להקציע, להרוס אותו לקוביות ולהדביק אותו כך שה-END GRAIN יהיה המשטח.

אז תודה לכל העונים והמסבירים

יובל


תשובתי: 
אלון הוא העץ ממנו בונים חביות יין. היין בא במגע עם העץ למשך שנים ומקבל מהאלון את הארומה המיוחדת שלו. אז המבחינה הזו אין בעיה -- הוא לא רעיל. אבל לבוצ'ר בלוק אולי הוא מתאים פחות בגלל צינורות ההולכה והנקבוביות הפתוחות מאוד המצויות באלון. הן יכולות להיות כיסי גדילה לחיידקים. עץ אחר כמו אדר או אשור מתאימים הרבה יותר. הנקבויות שלהם סגורות ולכן לא יהוו מצע נרחב לגדילת מיקרו-אורגניזמים. נושא רעילות העץ הוא נושא מעניין שנופח מעבר לכל פרופורציה. עישון פסיבי, אכילת מזונות שבהם שיירי חומרי הדברה, הורמונים שבהם הולעטו חיות המשק שלנו, אנטיביוטיקה בחלב, בביצים ובבשר העוף מסוכנים הרבה יותר. מילה אחרונה: השתמש בדבק אפוקסי. אגב, אני לא חושב שתינוק יהיה מסוגל לאכול צעצועי עץ במידה שתסכן אותו גם אם העץ מכיל חומרים אלרגניים או אף רעיל. הוא מקסימום יוכל לכרסם קצת את הציפוי וללקק את השיכבה העליונה של עץ.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה