אני אוהב עץ רהיטים וכלי עבודה. הבלוג הזה ידבר בהם ובעוד נושאים המעניינים מעצבים נגרים רסטורטורים וציידי מציאות; אני הוא שילוב של כולם יחדיו. אספר על הספרים שאני מכבד, קישורים לאתרים שהשכילו אותי, פורומים וחנויות בהם ניתן לרכוש ציוד, חומרי גלם וכלי עבודה. לכל מי שאוהב את החומר המרוכב הטבעי מכולם, חומר בר-קימא המתחדש כל בוקר מחדש וההופך למוצרים שאנו עושים בהם שימוש או מביטים עליהם בהנאה, מוזמן לבקר בבלוג הזה מעת לעת.

יום שלישי, 15 בנובמבר 2011

כיצד לחדש שידת החתלה וותיקה על מנת שתשמש את הדור הבא של תינוקות המשפחה

עמית, הקורא את הבלוג שלי, שלח לי תמונה ושאלה: כיצד לשפץ שידה קשישה שהיתה ועודנה חלק מהמשפחה ושנכון לה עוד עתיד מזהיר. הסיפור מחמם את הלב במיוחד לאור העובדה שהוא דן בחיבה לרהיט ישן העומד בפני חידוש על מנת שיוכל לשרת בנאמנות גם את הדורות הבאים.

הנה השאלה של עמית, תמונות הרהיט והתשובה שלי:

יואב שלום!

אני אוהב מאוד את אתר חרשות העץ שלך ומעוניין להתייעץ לגבי חידוש שידת החתלה (אני מצרף את צילום שלה) משום שאנחנו מחכים לילדה בקרוב...

כפי שאתה יכול לראות, זו שידה פשוטה וישנה אבל ראיתי בה מספר יתרונות על מה שהשוק מציע היום...
ראשית, והחשוב מכל, זו שידה שאיכשהו השתמרה במשפחה.. כלומר, זו השידה שאמא שלי קנתה בשנת 1957 והיא שימשה אותה לי ולשני אחי...
שנית, השידה נראית לי שימושית, עשויה מעץ מלא (לפחות נראה לי הרבה יותר עץ מאשר רוב מוצרי ה - MDF שאני רואה בשוק...)

מה שחשבתי לעשות, ואשמח לשמוע תיקונים/ תוספות ורעיונות שונים:
1. לפרק את כל המגירות/ דלתות וכו'.
2. לישיר בשפכטל עץ את החורים והפגמים השונים
3. לבצע שיוף קל בנייר עדין (איזה אתה ממליץ?) - כאן, אני יכול להשתמש במלטשת פשוטה על בסיס משטח רועד (בתדר גבוה יחסית..)
4. לצבוע בצבע עץ של נירלט KIDS:


לפחות על פי התיאור שלו הוא נראה לי המתאים ביותר:
..."צבע אטום על בסיס מים המיועד לצביעת רהיטים וחפצים מעץ. מתאים במיוחד ליישום בחדרי ילדים ותינוקות. אינו מכיל חומרים רעילים. מתייבש במהירות, קל לרחיצה וניקוי, מאפשר להחזיר במהרה את הרהיט הצבוע לפעילות רגילה. בעל כיסוי גבוה וגימור חלק במיוחד. "...
חשבתי להשתמש בגוון שמנת שאשתי בקשה...
בכל זאת, רציתי לשמוע את דעתך לפני שאני מתחיל לחדש משום שהתרשמתי שאתה ממליץ על צבע שמן - שהוא יוצא יותר יפה... בכל זאת, הצבע "האקולוגי" של נירלט נראה מתאים, לא?
בברכה,
- עמיתהי עמית,
תודה שכתבת לי . אני אוהב לפרסם שאלות ופרוייקטים של קוראי הבלוג ושמח לענות על שאלות מעניינות.
אם הייתי בעליה של השידה היתי תחילה מחפש אפיקים לחדש אותה במתקונתה המקורית, ז"א לחדש את הגמר השקוף, לשייף ולתקן את חלקי העץ ולמרוח גמר שקוף מסוג פוליאוריטן. כיוון שעל השידה יש כתמים שונים יתכן ויהיה קשה להסירם ולכן ציפוי שקוף ללא גוון לא יוכל להסתיר אותם לחלוטין. במיקרה כזה היתי מנסה למרוח עליה גמר שקוף מגוון-כהה -- למשל בגוון וונגה או מהגוני כהה. כך תוכל לעמעם ולמזג את הכתמים במראה המחודש ששומר על התכונות "העיציות" של הרהיט. אך אם אתם פשוט רוצים לצבוע את השידה בצבע אטום היתי משתמש בצבע בבסיס שמן.
חברות מסויימות בחרו למתג צבעים מסויימים כצבעים "ידידותיים לחדרי ילדים" או "בטוחים לרהיטי ילדים" אך אם אתה שואל לדעתי -- בטענות הללו לא תמצא תועלת רבה או ערך מוסף רציני. בהכרזות ציפויי גמר מסויימים "כידידותיים לרהיטי ילדים" יש המון שיווק ומעט עובדות מדעיות. כל ציפוי רהיטים שנימכר לצרכן הפרטי חייב להיות בטוח ולעמוד בתקינה. בעבר היו מוספים עופרת כמרכיב בצבעים אטומים אבל היום הוספת עופרת אסורה בהחלט. הגורם היחיד שעליו אני יכול לחשוב ושמקנה יתרון "בריאותי" בצבעי אקרילי  (הצבעים שציינת כמתאימים לרהיטי ילדים) הוא העדר טרפנטין מינרלי. צבעי אקרילי מכילים מים ומוצקים שונים באמולסיה. המים מתנדפים והמוצקים מתמצקים לציפוי. לעומתם צבעי שמן מכילים טרפנטין מינרלי המופק מנפט. כשהטרפנטין מתנדף הצבע מתחיל להתקשות. טרפנטין הוא ממיס אורגני דליק. נשימת אדי טרפניטין אינה בריאה ולכן מומלץ לישם את הציפוי הזה בסביבה מאוווררת היטב. אך ברגע שהצבע התקשה הוא מפסיק לשחרר אדי טרפנטין והופך למעשה לציפוי פלסטי. בשורה התחתונה הן הציפוי האקרילי והן זה בבסיס שמן מתקשים לקרום פלסטי שאינו מזיק לילדים. כל עוד תדאג ליישם את ציפוי השמן בסביבה מאווורת ותדאג להרחיק את הילדים מהרהיט עד לסיום התקשות הצבע הטרי, אינני רואה מקום לחשש. מנסיוני ומנסיונם של אחרים, ציפויים אקריליים אינם עמידים בשחיקה, ובהמסרה ע"י נוזלים כציפויי שמן. לכן אני ממליץ על ציפויי שמן על פני אילו האקריליים. גמר שמן יבטיח לך ולילדים ציפוי איכותי ועמיד לשנים.

לגבי התהליך: מה שציינת הוא התהליך הנכון. היתי משייף תחילה בנייר מס' 180 ואחר כך 220. בשלב הזה מיישם את שיכבת הצבע או הלכה הראשונה. בין שיכבה לשיכבה משייף בנייר 400 או צמר פלדה 0000.

4 תגובות:

 1. שלום יואב ועמית,

  אני נגרית בלי נגריה לאחרונה, מלמדת נגרות, ולכן כיוון שהאצבעות דורשות אני מוצאת עצמי יותר ויותר משפצת רהיטים שמוצאת. במקרים שכבר לא יתאים להחזיר לצבע עץ טבעי ואני צובעת באטום אני משתמשת ב 3 אפשרויות: או בצבע אקרילי ועליו לכה על בסיס מים או בצבע שמן או בגירסה לאותם צבעי שמן על בסיס מים. אני לא ממש מבינה איך צבע שמן מתורגם לצבע מים אבל התוצאה יוצאת יפה בעיקר בעבודה עם רולר ואינה מצריכה מעליה לכה.
  מדובר בצבע פוליאור של טמבור או אוניאור של נירלט ויש גם ליצרנים אחרים את הגירסה שלהם.
  אם משפצים רהיט שכבר היה עליו צבע שמן, חייבים להמשיך כמובן בצבע על אותו בסיס אבל למשטחים משויפים היטב או על שכבת יסוד מקשר, הוא מתחבר יפה ומתקבלת תוצאה נאה.
  יואב, אשמח לשמוע את דעתך על צבעים אלו אם התנסית וגם איך אתה ממליץ להסיר לכה או פוליטורה מרהיט ישן. רק בשיוף או שיש איזה חומר בו אתה משתמש? אני עובדת עם מסיר צבע רק להסרת צבע שמן, חוששת לפגוע בלכה. אשמח לשמוע אם יש חומר שעוזר.
  שמעתי שעובדים עם אמוניה אבל לא יודעת בדיוק מתי מתאים ואיך...

  עמית, אני מניחה שהרהיט שלך חוץ מרגלי העץ עשוי מסנדוויץ' ולא מעץ גושני אבל זה לא משנה. כיף לשמר דברים ועוד כאלה שיש אליהם זכרון אישי. בהצלחה!
  יפה

  השבמחק
 2. שלום יפה,
  תודה ששיתפת אותנו בנסיונך. ההעדפה שלי לצבעי שמן נובעת מהעובדה שהם מסוגלים להתקשות לקרום קשה מאוד שמאפשר שיוף וליטוש עדין. לפני שנתיים צבעתי את משטח שולחן העבודה שלי בלכה אקרילית. זו היתה בפעם הראשונה בה השתמשתי בלכה זו למשטחים גדולים. כמובן שציפיתי לקרום הגנה קשה ועמיד אך לדאבוני ציפיותיי נכזבו. הקרום התגלה כאינו קשה דיו ומה שמאוד הפתיע אותי הוא שכשניסיתי לנקות כתם צבע טרי שנשפך על השולחן (זה שולחן עבודה אחרי הכל...) גליתי שהציפוי האקרילי מגיב "רע" לטרפנטין, והופך דביק. מבירורים, שיחות והתכתבות באימייל שערכתי אם שני יצרני לכות אקריליות הברר לי שההרכב הטיפוסי ללכות כאילו אינו מגן עליהם מטרפנטין מה שהופך אותן ללא אידיאליות לציפוי מוצרים שונים שיש סיכוי שידרשו לניקוי מעבר לשימוש במים וסבון.
  מתי מנקים בטרפנטין? כאשר נשפך צבע או לכה על הרהיט, כאשר נבנתה שיכבה מסויימת של משקעי שומן (שולחנות מטבח ומסעדה) ובמקרים נוספים. אני מסכים איתך שיש מקום לשימוש בצבעי אקרילי או בלכה אקרילית ברהיטים שאינם עוברים מסכת יסורים במהלך חייהם. אך במקרים בהם אנו יודעים ששחיקה וחומרים שונים עלולים להשפיע על הרהיט היתי ממליץ על ציפוי בבסיס שמן.
  בנוסף לתכונותיו הנ"ל לציפי שמן יש יכולת התמעה והשוואת גבהים טובה משל ציפוי אקרילי. מתי זה רלוונטי? כשמברישים אותו ומבקשים לקבל מראה אחיד.
  יפה, אשמח אם תשלחי לי תמונות של עבודותיך (אתרך) ואשמח לפרסם בבלוג שלי.
  כל טוב,
  יואב

  השבמחק
 3. הי יואב,
  תודה על תשובתך המפורטת. למיטב ידיעתי, קיים סוג של לכה אקרילית עמידה יותר המיועדת למשטחי עץ כגון בוצ'ר בלוק במטבח ובמקלחת. יודעת שהיא יקרה הרבה יותר ונמכרת רק דרך ספקים לנגריות. עדיין בפני טרפנטין לא בטוחה שתעמוד...
  השאלה ששאלתי אותך היתה גם על יצור הכלאיים צבע שמן על בסיס מים... מוצר מהשנים האחרונות. צבעתי איתו רהיטים שאינם עובדים בתנאים קשים והיה בסדר אבל עדיין יש לי ספקות לכן המשכתי לברר אצל אחרים והבנתי שגם הוא פחות עמיד מצבע שמן אמיתי... מתלכלך / מקבל כתמים במקומות עם פעילות גבוהה וכדאי להגן עליו בלכה. אז חזרנו לאותה נקודה.

  תודה על ההצעה לפרסם את עבודותי. עבודות הנגרות שלי שאת רובן עשיתי בתקופת הפילם עד לפני 5 שנים, מתועדות באלבום, כיוון שבשנים האחרונות יותר מלמדת. את עבודות השיפוץ שלי שעושה בעיקר להנאתי, לא תמיד תיעדתי. בקרוב אסיים משהו ולו דווקא יש קצת תמונות, אשמח לשלוח לך! אולי הגיע הזמן לצאת קצת החוצה... אחשוב על זה בכלל..
  תודה,
  יפה

  השבמחק
 4. אני חושב ששידות ההחתלה החדישות לאו דווקא צריכות חידוש, והן עולות בדיוק כמו חידוש פוליטורה אצל נגר כיום, שידת החתלה אלו הם בעצם רהיטים ישנים עם מקום לתינוק, אני תמיד אעדיף את המיטה הגדולה והבטוחה.

  השבמחק