אני אוהב עץ רהיטים וכלי עבודה. הבלוג הזה ידבר בהם ובעוד נושאים המעניינים מעצבים נגרים רסטורטורים וציידי מציאות; אני הוא שילוב של כולם יחדיו. אספר על הספרים שאני מכבד, קישורים לאתרים שהשכילו אותי, פורומים וחנויות בהם ניתן לרכוש ציוד, חומרי גלם וכלי עבודה. לכל מי שאוהב את החומר המרוכב הטבעי מכולם, חומר בר-קימא המתחדש כל בוקר מחדש וההופך למוצרים שאנו עושים בהם שימוש או מביטים עליהם בהנאה, מוזמן לבקר בבלוג הזה מעת לעת.

יום שבת, 9 ביוני 2012

השחזת פלדת מישע (ציקלינה) : סרטון מבית Fine Woodworking Video

הציקלינה או בשמה העברי -- פלדת-מישע -- היא כלי עבודה חשוב, חיוני במיוחד להתאמה והשוואה של משטחים מודבקים. בעבר, לפני עידן ניירות השיוף, היתה הציקלינה הכלי האחרון בו השתמשו נגרים לפני מריחת שיכבת הגמר. כיום אנו משתמשים בצקילינה במקרים בהם אנו מעבדים משטחי עץ בעלי מארג סיבים "משוגע" (עולים ויורדים) או איזורים שלא מסכימים להשתעבד ללהב המקצועה. אך כמובן שעל מנת להשתמש בציקלינה באופן מיטבי עליה להיות מושחזת כהלכה.

הגאומטריה של הכלי די פשוטה: משטח פלדה דק שנגזר לצורה מלבנית או מעוגלת ושעל פאתו הדקה נמשח חוט, או טלטל. אותו טלטל הוא שחותך ומגלף בעץ.
פלדת מישע מסוגלת להקציע איזורים בעץ ומיני עץ שהמקצועה לא תוכל להם בגלל זווית התקיפה השלילית בה פוגש הטלטל את הסיבים. כך נמנעת לחלוטין תופעת קריעת הסיבים (Tear-out) ואנו מקבלים פני שטח חלקים ומוכנים לשיכבת הלכה הראשונה.

בסרטון הבא מבית Fine Woodworker תוכלי ללמוד איך להשחיז פלדת מישע.
How to Sharpen a Card Scraper - Fine Woodworking Video

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה