אני אוהב עץ רהיטים וכלי עבודה. הבלוג הזה ידבר בהם ובעוד נושאים המעניינים מעצבים נגרים רסטורטורים וציידי מציאות; אני הוא שילוב של כולם יחדיו. אספר על הספרים שאני מכבד, קישורים לאתרים שהשכילו אותי, פורומים וחנויות בהם ניתן לרכוש ציוד, חומרי גלם וכלי עבודה. לכל מי שאוהב את החומר המרוכב הטבעי מכולם, חומר בר-קימא המתחדש כל בוקר מחדש וההופך למוצרים שאנו עושים בהם שימוש או מביטים עליהם בהנאה, מוזמן לבקר בבלוג הזה מעת לעת.

יום שבת, 3 באוגוסט 2013

גימור משטח שולחן אוכל מאורן - שאלה של קורא

אמיר שלח לי שאלה הבוקר:

היי יואב!

קודם כל, ברצוני לציין שהבלוג שלך מרתק, אינפורמטיבי, יצירתי ומעשיר.
ממש כיף.

אשמח אם תעזור לי בשאלה קטנה, אני מרגיש שיש אלף אנשים עם אלפיים דעות בנושא.

מהו הגימור האידיאלי עבור שולחן מטבח שעשוי עץ אורן?
זה שולחן מטבח, כלומר, הוא לא ישמש לבישול וחיתוך אבל כן יבוא במגע עם רכיבים פה ושם. לא עם חום.

מעריך מאוד את עזרתך,

אמיר.

הנה תשובתי:

הי אמיר,
תודה על השאלה. 
הגימור האידאלי תלוי בכמה גורמים ובניהם: יכולת היישום של המבצע, זמן עבודה ויבוש ודרישות הגנה למוצר. 
בו ניקח אותי למשל. אני לא יודע ולא רוצה בשלב זה להתנסות בריסוס לכה. מכאן שיש לי שתי אפשרויות ישום: הברשה או מירוק. הברשה נעשית במברשת ספוג ויכולה להיות פעולה שרמת הנסיון הנדרש להצלחתה היא בינונית ומעלה. על מנת להגן על משטח שולחן מעץ לאורך זמן יש צורך בלפחות ארבע שכבות לכה. היישום יקח ארבעה ימים מהתחלה ועד סוף התהליך. כל שיכבה מתייבשת יחסית לאט מה שמצריך הגנה על המוצר מפני מזהמים שינחתו עליו וישקעו בלכה. 

מירוק, בעזרת פקעת בד, היא פעולה קלה יותר המחייבת תנאי פתיחה וותרנים יותר מהברשה. הלכה זוכה לדילול, ומשיכת שכבות אחת על גבי השנייה מזכירה ניגוב של משטח שולחן בספוג רטוב. מכיוון שדרושות לנו שכבות רבות (עשר) התהליך יקח  מספר ימים. מכיוון שתמהיל הלכה והמדלל מתנדפים ומתמצקים מהר, אין צורך לדאוג יותר מדי להגנת הרהיט מפני מזהמים. 

חומר הגימור הם גם עניין של העדפה. הגמר צריך להיות עמיד לנוזלים (בעיקר מים), לאלכוהול (אתה שותה מדי פעם יין אני מקווה), לשחיקה (ילדים, סכו"ם, וצלחות עושים שמות ברהיטים), ובמידה מסויימת לחום (בטעות האורחים הניחו סיר חם על השולחן). כל אילו מנווטים אותנו לשתי אפשרויות ראליות: לכה בבסיס שמן ולכה בבסים מים. אני לא אוהב להשתמש בלכות אקריליות בבסיס מים. הנוסחאות הכימיות שלהן לא שוכללו די הצורך כדי שיוכלו להשתוות לתכונות הנהדרות של לכות השמן. בין לכות השמן אין הבדלים גדולים ולכן היתי ממליץ להשתמש בלכה כמו וורנית או לכה 8 של טמבור. 
אם תבחר בלכה מס' 8 יתכן ותרצה לדד אותה ב 10 או 20 אחוז על מנת להקל על מלאכת ההברשה.

זכור ששיוף נכון לפני היישום ובין שיכבה לשיכבה חשוב להבטחת תוצאות אופטמליות. בין שיכבה לשיכבה אני משייף עם נייר מס' 400 את השיכבה האחרונה אינני משייף אלה אם כן אני מבקש להגיע למראה מט-משי. או אז אני משתמש בצמר פלדה עדין במיוחד. 
שלח לי תמונות של התהליך ואשמח לפרסם. 
יואב

תגובה 1:

  1. צבעתי את השולחן אוכל בטעות בלכה מבריקה ואני מעוניין להפוך אותה למט - יש פתרון להפוך למט? מדובר בשולחן מעץ ממוחזר שאני רוצה לשמור על היופי ומצד השני לאכול עליו בלי פחד, תודה!

    השבמחק