אני אוהב עץ רהיטים וכלי עבודה. הבלוג הזה ידבר בהם ובעוד נושאים המעניינים מעצבים נגרים רסטורטורים וציידי מציאות; אני הוא שילוב של כולם יחדיו. אספר על הספרים שאני מכבד, קישורים לאתרים שהשכילו אותי, פורומים וחנויות בהם ניתן לרכוש ציוד, חומרי גלם וכלי עבודה. לכל מי שאוהב את החומר המרוכב הטבעי מכולם, חומר בר-קימא המתחדש כל בוקר מחדש וההופך למוצרים שאנו עושים בהם שימוש או מביטים עליהם בהנאה, מוזמן לבקר בבלוג הזה מעת לעת.

יום שבת, 7 ביוני 2014

ספינות העץ האנגליות במלחמת העולם השניה. סרט קצר לכבוד יום השנה השבעים לציון פלישת בעלות הברית לאירופה הכבושה.

השבוע שמעתי ברדיו הניו יורקי שהמועצה הבריטית, אותו גוף המקדם ומיחצן את התרבות הבריטית בעולם, העלה את חלק מהסרטים שהפיק במהלך השנים לרשת. סקרנותי הובילה אותי לחיפוש סרטים על עץ, רהיטים, וכלי עבודה באתר המועצה. החיפוש העלה חרס וכל מה שמצאתי ויכול לעניין אתכם ואותי בהקשר הטכנולוגי היו סרטים על פלדה וסרט אחד מרתק על בניית ספינות משמר מעץ בזמן מלחמת העולם השניה. מדוע עץ ולא פלדה? כי פלדה ומתכות אחרות הפכו יקרות מפז והשימוש בהם היה מושכל, מוגבל ומיועד אך ורק לכלי המלחמה החשובים ביותר. הצנע המתכתי הכתיב תנאים קשים. פליז למשל הפך מצרך מותרות ויצרני מקצועות עץ צימצמו את השימוש בו. במקום לחרוט את אום/אופן כיוונון הלהב מפליז מלא, חברת סטנלי ואחרות יצקו אותו מבקליט בעודם מותירים את הפליז אך ורק לחלק התבריגי באום.


וכאן גם מגיע מקומם של ספינות הסיור הקלות. אילו ניבנו מעץ כיוון שלא נידרשו למסע מפרך באוקיינוס ויועדו להפלגות בסמוך לחוף או לשליית מוקשים, וככאילו הוחלט לבנותם מחומר גלם שלא היה בעדיפות עליונה. יתכן, וכאן אני משאר ללא ידע מוצק, שהסיבה לבניית הספינות מעץ נבעה מכך שהמספנות הרגילות היו במלא תפוקתם ולא יכלו לקבל הזמנות נוספות, דבר שהביא את הצי הבריטי לחפש בנרות כל מספנה ואפילו מספנה מסורתית הבונה סירות עץ, ולגייסה למאמץ המלחמתי.
לקריאת רשומה זו באנגלית בקרו בבלוג שלי באמריקן וודוורקר.

והנה הסרט:
The Little Ships of England (1943) from British Council Film on Vimeo.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה